maść na trądzik
Uroda

Maść na trądzik – wszystko co należy wiedzieć

 

Problemy z cerą dotyczą znacznej części społeczeństwa. Jednym z najbardziej uciążliwych jest trądzik, będący chorobą skóry, która objawia się nadprodukcją sebum oraz dużą ilością wyprysków, pojawiających się nie tylko na twarzy, ale także na plecach, na dekolcie czy na ramionach. Często w przypadku tego schorzenia nieodzowna jest wizyta u dermatologa, jednak w aptece znajduje się wiele maści na trądzik, które mogą okazać się skuteczne.

Jak działają maści na trądzik?

Maść na trądzik może wykazywać różne sposoby działania, w zależności od substancji leczniczej w niej zawartych. Składnikiem podstawowym większości leków są substancje wykazujące działanie bakteriostatyczne, czyli hamujące rozwój bakterii oraz przeciwzapalne, często także ściągające. Maści te prowadzą do zmniejszenia ilości wyprysków, złagodzenia nieprzyjemnych objawów oraz zmniejszenia stanu zapalnego otaczającego krostki. Niektóre specyfiki usprawniają pracę gruczołów łojowych, ograniczając tym samym nadmierną produkcję sebum.

Maści na trądzik – na jakie składniki zwracać uwagę?

Dostępne w aptekach kosmetyki na trądzik zawierają różnorodne składniki, w zależności od przyczyny wywołującej wypryski oraz postaci, którą przyjmuje schorzenie. Najczęściej stosowane są:

maść na trądzik

 

– erytromycyna, będąca antybiotykiem o niezwykle łagodnym, a zarazem skutecznym działaniu,

– tetracyklina, antybiotyk silniejszy od erytromycyny, który stosowany jest zwłaszcza w wypadku trądziku o charakterze ropnym,

– kwas azelainowy, będący substancją polecaną osobom zmagającym się z trądzikiem różowatym, nie tylko wykazuje działanie przeciwzapalne, ale ogranicza przy tym zaczerwienienie i powstawanie blizn,

– pochodne witaminy A, które działają oczyszczająco, ułatwiają oczyszczanie porów i hamują powstawanie zaskórników

Możesz również polubić…