środki przeciwłupieżowe
Włosy

Jakie składniki znajdują się w szamponie przeciwłupieżowym?

Szampon przeciwłupieżowy to taki, który został specjalnie opracowany w celu zwalczania objawów łojotokowego zapalenia skóry, potocznie zwanego łupieżem. Należy pamiętać, że łupież jest stanem przewlekłym skóry głowy z okresami remisji i pojawienia się objawów. Najczęstszym sposobem kontrolowania objawów łupieżu jest stosowanie szamponu przeciwłupieżowego.

Swędzenie i łuszczenie się włosów to najczęstsze objawy łupieżu, więc jeśli już wykryłeś, że masz łagodny łupież, spróbuj umyć włosy szamponem przeciwłupieżowym stosowanym codziennie.

Na rynku dostępne są różne rodzaje szamponów przeciwłupieżowych. Jeśli nie wiesz, jak wybrać jeden z nich, znajomość składników aktywnych pomoże Ci w tym procesie, ponieważ każdy z nich ma określoną funkcję, która kontroluje objawy.

Środki przeciwłupieżowe – jakie składniki aktywne możemy znaleźć w szamponach?

Piroctone Olamine

Piroctone olamine to związek stosowany specjalnie do zwalczania grzybów, zapobiega rozprzestrzenianiu się Malassezia globosa, grzyba łupieżowego, i tworzeniu drażniących substancji na skórze głowy.

Siarczek selenu

Siarczek selenu stosowany jest głównie w leczeniu ciężkiego łupieżu.

Pirytionian cynku

Jest to pierwiastek, który ma właściwości antybakteryjne i grzybobójcze; chroni skórę głowy przed łupieżem między myciami, zapobiega łuszczeniu się, suchości i zaczerwienieniu.

Środki oczyszczające

Środki oczyszczające są niezbędne do oczyszczenia włosów, ich działanie polega na usuwaniu sebum i brudu z włosów, dzięki czemu wypadają one wraz ze spłukiwaniem. Oto kilka nazw środków oczyszczających: laurylosiarczan sodu, laurylosiarczan sodu.

Dodatkowo środki pieniące pomagają stworzyć bardziej kremową pianę, która ułatwia rozprowadzenie szamponu na włosach. Są to substancje takie jak: cocamidopropyl betaine, cocamide MEA lub alkohol cetylowy.

Naturalne esencje

W dzisiejszych czasach szampony przeciwłupieżowe zawierają naturalne ekstrakty o różnych właściwościach, które pomagają utrzymać włosy w dobrej kondycji.

Środki nawilżające i odżywki

Dzięki tym środkom włosy są chronione od nasady po końce, zachowując miękkość i połysk.

Stabilizatory

To składniki odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowego połączenia składników, zapobiegające ich rozdzieleniu i utrzymujące pełną gęstość.

Jak szybko pozbyć się łupieżu?

Nie ma szybkiej recepty na pozbycie się łupieżu. Zaleca się jednak, aby unikać stosowania domowych środków na łupież lub domowych szamponów przeciwłupieżowych; szampony przeciwłupieżowe są specjalnie opracowane przez specjalistów na podstawie badań klinicznych. Jeśli szampon przeciwłupieżowy nie pomoże Ci pozbyć się objawów łupieżu, skonsultuj się z dermatologiem w celu uzyskania pomocy medycznej.

Możesz również polubić…