aceton
Paznokcie

Zastosowanie acetonu na co dzień

Aceton to bezbarwny związek organicznym, który należy do grupy ketonów o wzorze C3H6O. Wyróżnia się mocnym i charakterystycznym zapachem. W dzisiejszych czasach najczęściej aceton spotykany jest w zmywaczach do paznokci. Jednakże wykorzystywany jest również w przemyśle budowlanym oraz produkcyjnym. Jest bezbarwną i łatwopalną cieczą, która wyróżnia się ostrym i wyraźnym zapachem. Jest popularnym rozpuszczalnikiem dla substancji takich jak tłuszcze, oleje czy lakiery. Istnieją dwa rodzaje acetonu- techniczny oraz kosmetyczny.

Czy aceton jest szkodliwym związkiem?

Aceton to substancja, która nie powoduje uszkodzeń DNA czy powstawanie nowotworów. Aceton jest nietoksyczny. Należy pamięć, że przy różnych dawkach i w różnych warunkach jego działanie może być szkodliwe i drażniące dla organizmu. Acetonu nie powinno się stosować doustnie, ponieważ spowoduje to podrażnienie żołądka i innych organów układu pokarmowego bądź spowoduje wymioty. Wątroba bez problemów metabolizuje tę substancję. Opary acetonu mogą spowodować takie objawy jak rozdrażnienie, zmęczenie, podrażnienie błon śluzowych czy bóle głowy. Należy pamiętać o tym, że często stosowany aceton powoduje trwałe uszkodzenie skóry np. przy paznokciach. Mogą w takich miejscach rozwinąć się infekcje. Koniecznie trzeba pamiętać, aby tę substancję schować przed dziećmi i nie używać jej na uszkodzonym naskórku.  Istotne jest, aby podczas używania acetonu chronić oczy. Aceton (https://makear.pl/pl/menu/aceton-559.html) świetnie zmywa takie substancje, jak:

  • akryl,
  • hybrydę,
  • tipsy,
  • lakier do paznokci.

aceton

Czym się kierować przy zakupie acetonu?

Na rynku istnieje wiele produktów zawierających aceton. Ich cena waha się w przedziale od paru złotych do nawet kilkudziesięciu złotych za małą butelkę. Aceton czysty do analizy jest najtańszy, ponieważ za litrową butelkę zapłaci się około 15 złotych. Jest to aceton techniczny przeznaczony do zmywania lakieru z paznokci. Jednakże na rynku istnieje bardziej wzbogacony aceton, który przeznaczony jest do manicure. Zawiera on między innymi witaminy A, E i F, wyciąg z aloesu, keratynę i inne olejki. Po zmyciu lakieru z paznokci należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem oraz zabezpieczyć ręce poprzez nawilżenie ich odpowiednim kremem czy olejem kokosowym.

Możesz również polubić…