O co zapytać przed podpisaniem umowy o pracę?

o-co-zapytac-przed-podpisaniem-umowy-o-prace
0

Poszukiwanie pracy to niezwykle stresujący etap w życiu każdego człowieka. Przeglądamy ogłoszenia, dopytujemy potencjalnych pracodawców o wolne stanowiska, czy wreszcie stawiamy się na umówione rozmowy kwalifikacyjne. Szczególnie stresujący jest ostatni etap organizowania pracy, ponieważ to podczas niego okazuje się, czy dane stanowisko jest dla nas i czy dany pracodawca jest nami zainteresowany.

W dzisiejszym tekście wyjaśnimy, jakie pytania zadać jeszcze przed podpisaniem umowy, aby wszystkie aspekty nowej pracy były klarowne dla obu stron.

Od kiedy i na jaki okres obowiązuje umowa?

To podstawowe pytanie, które musisz zadać bez względu na to, jakie stanowisko jest dla Ciebie przewidziane. Jeszcze przed złożeniem podpisu musisz dokładnie wiedzieć, od kiedy będzie obowiązywała Cię umowa o pracę, a także przez jaki okres możesz liczyć na wynagrodzenie i stałe obowiązki.

uśmiechnięta klientka u fryzjera

Na rozmowie kwalifikacyjnej zawsze zapytaj o atmosferę w salonie!

Jest to niezwykle ważne, ponieważ może zdarzyć się tak, że firma poszukuje wyłącznie na ściśle określony czas (np. wakacje, rok) i mimo radości z uzyskania etatu w niedługim czasie znów czeka Cię poszukiwanie kolejnej pracy. Z kolei, gdy zdarzy się tak, że umowa będzie obowiązywała w przyszłym miesiącu, czy od dnia wskazanego na umowe – musisz zająć sobie ten czas lub zapytać, czy nie są przewidziane dla Ciebie szkolenia.

 

Dzień pracy i obowiązki fryzjera

Kolejnym aspektem nowego stanowiska jest poznanie codziennego dnia pracy. Dowiedz się, jakie obowiązki fryzjera będą należeć do Ciebie. Może być ich całe mnóstwo, dlatego warto je odpowiednio wcześniej poznać. Dodatkowo możesz sprawdzić, czy są ujęte w umowie. Dzięki temu wszystko będzie zabezpieczone prawnie i w razie kłopotów będziesz mieć dokument potwierdzający wykonywaną pracę. Pamiętaj, aby wszystko dokładnie zapamiętać, lub nawet notować.

Wielu właścicieli salonów opracowało podstawowe zasady pracy w salonie fryzjerskim. Zazwyczaj jest to spis obowiązków i zasad ogólnych, które obowiązują na terenie danego salonu. Mogą być one wywieszone w miejscu uczęszczanym jedynie przez obsługę, jak i wręczane podczas podpisania umowy.

Dostępne na stanowisku narzędzia

Jak się okazuje, ważne są nie tylko procedury w salonie fryzjerskim, ale również dostępne narzędzia fryzjerskie. Warto o nie zapytać jeszcze przed pierwszym dniem w pracy, ponieważ od nich będzie zależał charakter obowiązków i świadczonych usług. Ponadto po jakości sprzętu możesz łatwo wywnioskować, czy w danym salonie często następuje wymiana sprzętu.

Podpisywanie umowy o pracę, zwłaszcza pierwszej w życiu wiąże się z ogromnym stresem. Podczas rozmowy z przyszłym pracodawcą mimo wszystko warto zachować zimną krew i zadać kilka, fundamentalnych pytań, od który będzie zależała dalsza współpraca.

przybory fryzjerskie

Jakość sprzętu fryzjerskiego to bardzo ważny punkt każdej rozmowy kwalifikacyjnej

Godziny pracy i początki na nowym stanowisku

Akapit ten bezpośrednio łączy się z poprzednimi, a dotyczy on standardowych godzin pracy i początkowych tygodni na nowym stanowisku. Zadając pytania o te aspekty, możesz liczyć na szczegółową informację, o której godzinie masz się stawić do pracy i o której następuje otwarcie drzwi dla klientów.

Dodatkowo warto zapytać o pierwsze tygodnie pracy. Bardzo często, zwłaszcza w przypadku młodych pracowników, pracodawcy wyznaczają opiekuna, który wdroży nową osobę, wyjaśni wszystkie aspekty pracy w danym salonie i wychwyci błędy.

Komentarze

Powiązane blogi