Jak założyć salon fryzjerski? Oto 5 kroków

jak-zalozyc-salon-fryzjerski-oto-5-krokow
0

Salon fryzjerski to świetny pomysł na biznes, zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych i utalentowanych. Taka działalność ma szansę nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach, a nawet wsiach. Usługi fryzjerskie to biznes, na który zawsze znajdą się chętni. Dodatkowo, posiadanie salonu fryzjerskiego może być naprawdę bardzo dochodowym przedsięwzięciem.

Należy jednak pamiętać, że założenie go łączy się z nakładem finansowym. Jednak zarówno wkład pieniężny, jak i czas pracy poświęcony na otworzenie salonu, szybko się zwróci. Pamiętaj, że salon może otworzyć każdy, zarówno absolwent szkoły fryzjerskiej, jak i zwykła osoba. Zastanawiasz się, jak założyć salon fryzjerski? Oto 5 kroków, które ci w tym pomogą!ZAŁOŻENIE FIRMY

Chcąc założyć swój własny salon fryzjerski należy zacząć od założenia jednoosobowej działalności gospodarczej bądź spółki cywilnej osób fizycznych. W celu rejestracji należy uzupełnić druk CEIDG-1. Rejestracja firmy i wpis do CEIDG są bezpłatne. Taki druk można złożyć w wersji:

  • papierowej: osobiście w urzędzie miasta lub gminy albo za pośrednictwem poczty bądź kuriera,
  • elektronicznej: wykorzystując podpis kwalifikowany lub używając zaufanego profilu.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

VAT i ZAiKS

Kolejnym krokiem w zakładaniu salonu fryzjerskiego jest złożenie formularzu VAT-R we właściwym urzędzie skarbowym najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia usług. Pamiętaj jednak, że nie zawsze musisz składać taki wniosek. Jako przedsiębiorca możesz skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Bardzo ważną kwestią, jeśli chcesz, aby w twoim salonie była odtwarzana muzyka, jest wykupienie licencji, tzw. ZAiKS-u i odprowadzanie za nią opłat. Licencję na korzystanie z utworów, w zależności od pola ich eksploatacji, można uzyskać w dyrekcji okręgowej lub generalnej ZAiKS-u.

KASA FISKALNA

Od stycznia 2015 roku przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi fryzjerskie mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej. Jeżeli jesteś początkującym przedsiębiorcą możesz skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Kwota odliczenia przy zakupie urządzenia fiskalnego wynosi 90% jego ceny netto. Suma odliczana od podatku nie może jednak wynosić więcej niż 700 zł.

 

Jak założyć salon fryzjerski? Oto 5 kroków

SANEPID I LOKAL

Przy zakładaniu salonu fryzjerskiego ważna jest nie tylko lokalizacja, ale również to, czy salon będzie spełniał wymagania sanitarne, bhp oraz wymagania prawa budowlanego. Aby móc prowadzić taką działalność należy uzyskać pozwolenie od Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Należy więc złożyć do sanepidu wniosek zgłoszeniowy, w którym znajdą się informacje dotyczące lokalu i panujących w nim warunków. Należy zrobić to w ciągu 14 dni od daty rozpoczęcia działalności. Wymagania sanitarne zostały dokładnie określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (opublikowane w dzienniku ustaw z 2004 r. numer 31 pod pozycją 273).

Zgodnie z tymi przepisami pomieszczenie, w którym świadczone będą usługi fryzjerskie, powinno być zlokalizowane w odrębnym budynku bądź lokalu albo powinno stanowić wyodrębnioną część lokalu lub budynku. W salonie fryzjerskim powinno wydzielić się pomieszczenia, takie jak:

  • pomieszczenie do świadczenia usług,
  • szatnię i poczekalnię dla osób, które z tych usług będą korzystać,
  • pomieszczenie sanitarno-higieniczne dla klientów i pracowników,
  • miejsce do przechowywania sprzętu i środków czystości,
  • pomieszczenie/szafy do przechowywania preparatów kosmetycznych, czystej i brudnej bielizny,
  • miejsce na pojemniki, w których gromadzone są odpady.

Pamiętaj także, że w zakładzie fryzjerskim należy wydzielić osobne stanowisko do mycia głowy i farbowania włosów, które wyposażone będzie w umywalkę z doprowadzoną ciepłą i zimną wodą. Warto również pomyśleć o wygospodarowaniu przestrzeni na recepcję, gdzie znajdować się będzie kasa fiskalna, komputer, telefon itp. Bardzo ważne jest, aby przy otwieraniu salonu fryzjerskiego zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 – więcej informacji znajdziesz TUTAJ. Gdy lokal jest już gotowy do otwarcia, sanepid dokonuje odbioru i dopiero wówczas przedsiębiorca może rozpocząć świadczenie usług fryzjerskich w swoim salonie. 

WYPOSAŻENIE SALONU FRYZJERSKIEGO

Dobre wyposażenie jest podstawą każdego salonu fryzjerskiego. Atestowane meble, lustra oraz wszelkie urządzenia i przyrządy fryzjerskie to must have tego, co powinien zawierać twój salon. Zadbaj, aby posiadał on wygodne fotele, konsole fryzjerskie, dobrą myjnię fryzjerską, a także wszelkie przybory i szafki, w których można będzie je przechowywać. Wyposażenie salonu to bardzo ważny aspekt, na który musisz zwrócić uwagę przy zakładaniu biznesu. Specjalistyczny sprzęt nie kosztuje mało i należy zainwestować w niego sporo środków finansowych. Bardzo często nie wystarczają nam zaoszczędzone pieniądze. Można wtedy, jako początkujący przedsiębiorca, ubiegać się o kredyt lub dotację. Istnieją także różne programy wspierające, np. „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”.

Pamiętaj także o kosmetykach. Nawiąż współpracę z firmą kosmetyczną – dzięki temu będziesz otrzymywać stałe dostawy profesjonalnych kosmetyków fryzjerskich w niższych cenach. Pomyśl także o dekoracji znajdującej się w twoim salonie. Pamiętaj, że salon podzielony jest na kilka odrębnych części, a dekoracja musi być czymś, co sprawi, że stanie się on całością.

 

Zakładając swój własny biznes jakim jest salon fryzjerski, jest wiele kwestii, o których musisz pamiętać i ich dopilnować. Powyższe kroki to tylko część obowiązków, które cię czekają. Nie zrażaj się jednak! Pamiętaj, że praca, którą włożysz w założenie własnego salonu szybko się zwróci – a ty zyskasz miejsce pracy, które będzie dla ciebie satysfakcjonujące.

Komentarze

Powiązane blogi