Dziecko u fryzjera – jak sobie z nim poradzić?

dziecko-u-fryzjera-jak-sobie-z-nim-poradzic
0

Ścinanie włosów osoby dorosłej jest stosunkowo łatwym zadaniem. Klient nie odczuwa strachu, spokojnie wyczekuje końca pracy fryzjera. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku dzieci, zwłaszcza tych, które odwiedzają nas po raz pierwszy. Wtedy niekiedy musimy wykazać się ogromną cierpliwością do małego klienta, ponieważ dzieci u fryzjera odczuwają zwyczajny strach przed nowymi doświadczeniami. Kluczem do sukcesu w takiej sytuacji jest odpowiednie podejście do malca, a także współpraca z rodzicem. Jednak, jak w momencie odwiedzin małego klienta poradzić sobie z jego problemem?

Nie pospieszaj rodzica, porozmawiaj z malcem

Rodzice, których dzieci odczuwają strach przed pójściem do fryzjera, bardzo często stosują metodę małych kroczków. Zapewne nie raz spotkałeś się z sytuacją, kiedy do Twojego salonu weszła mama ze swoją pociechą i tłumaczy mu, na czym polega ścinanie włosów, a także oprowadza go po salonie. W tej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego, jak delikatne włączenie się do rozmowy, przedstawienie się i umożliwienie krótkiego spaceru wśród stanowisk.

Taki zabieg ma za zadanie wyjaśnić dziecku, że wizyta u fryzjera nie jest niczym strasznym i nie należy się obawiać. Jeżeli podejmiesz dialog z małym klientem, musisz zachować bezwzględny spokój. Postaraj się w pewien sposób dotrzeć do dziecka, a być może przy kolejnej okazji lub nawet tego samego dnia stanie się on Twoim stałym klientem.

salon fryzjerski dla dzieci

Salon fryzjerski dla dzieci (Żródło: https://dianaholod.com)

Zadbaj o wyposażenie salonu

Jeżeli przewidujesz obsługę małych klientów, zadbaj o odpowiednie wyposażenie salonu fryzjerskiego, aby czuli się oni dobrze u Ciebie.. Dokonać tego możesz w bardzo łatwy sposób. Dokonaj zakupu kilku maskotek i zabawek, które ustawisz w różnych punktach lokalu. Ponadto dobrym zabiegiem jest również wywieszenie na ścianach kolorowych rysunków lub zdjęć. W ten sposób malec skojarzy sobie Twoją firmę jako fajne miejsce z zabawkami i będzie chętnie odwiedzał salon.

Jeśli dysponujesz większym budżetem na dostosowanie salonu do małych klientów, możesz nawet powiesić telewizor, na którym będą wyświetlane bajki podczas zabiegu strzyżenia włosów. Pamiętaj jednak, aby urządzenie znajdowało się w zasięgu wzroku klienta przebywającego na fotelu. Dzięki temu istnieje szansa, że po włączeniu bajki malec się nią zainteresuje i pozwoli ściąć włosy.

Nie zapomnij wyposażyć się również w fotel fryzjerski dla dzieci. Sprzęt tego typu nie wzbudza strachu u najmłodszych, dzięki czemu cały proces może przebiec zdecydowanie łagodniej i milej. Przykładem idealnie dostosowanego salonu dla młodych klientów jest gdański salon Kolorowe Czuprynki. 

Dziecięcy fotel fryzjerski

Dziecięcy fotel fryzjerski (Żródło: https://dianaholod.com)

Dzieci u fryzjera i współpraca z ich rodzicami

Jeżeli żadna z opisanych metod nie przyniosła skutku, czas podjąć współpracę z rodzicem. Delikatnie poproś o pomoc mamę lub tatę o pomoc i wspólnymi siłami spróbujcie zająć uwagę dziecka. Dobrym sposobem jest właśnie zabawa. Próbujcie zainteresować malca zabawkami i znanymi sobie najczęściej działającymi sposobami. W tym czasie, kiedy malec skupi swoją uwagę na rodzicu – delikatnie obcinaj włosy.

Niezwykle istotny jest spokój. Musisz wykazać się dużą cierpliwością i zrozumieniem. Dzieci u fryzjera naprawdę bywają zdenerwowane i to nie jest do końca ich wina. Nie znają zarówno Ciebie, jak i samej czynności obcinania włosów. Mogą pojawić się nerwy, jednak Ty musisz mieć je na wodzy. Nie zrażaj się również, kiedy rodzic z dzieckiem opuści salon. To zupełnie normalne, ponieważ nie zawsze za pierwszym, czy nawet drugim lub trzecim razem uda się wykonać strzyżenie.

Komentarze

Powiązane blogi