Wizyta sanepidu w salonie fryzjerskim

wizyta-sanepidu-w-salonie-fryzjerskim
0

Sanepid najczęściej kojarzy nam się z problemami i koniecznością wyeliminowania wielu nieprawidłowości. W znacznej mierze jednak strach spowodowany jest przez legendy, które krążą o urzędnikach wśród przedsiębiorców, ponieważ w rzeczywistości są oni znacznie bardziej uprzejmi, niż ma to miejsce w opowieściach. Owszem, warto być przygotowanym na taką wizytę i przestrzegać obowiązujących przepisów, ale sama wizyta nie jest straszna. Zatem, jak się do niej przygotować?

Sanepid w salonie fryzjerskim – jak się przygotować?

Przygotowania do kontroli sanepidu rozpoczynasz tak naprawdę w momencie otwierania salonu. Zanim rozpoczniesz działalność, jesteś zobowiązany do zapoznania się z wieloma rozporządzeniami, a także wprowadzenia ich zapisów w życie. To nic innego, jak wcześniej wspomniane przepisy, które obowiązują nie tylko Ciebie, ale również innych przedsiębiorców związanych ze ścisłym kontaktem z ludźmi.

Najważniejsza jest ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku mówiąca o tym, że pracodawca powinien opracować stosowną procedurę na wypadek przerwania ciągłości tkanek ludzkich podczas świadczenia usług. Jest to nie zwykle ważne, ponieważ podczas strzyżenia może dojść do nawet niewielkiego skaleczenia klienta i personel musi dokładnie wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować. Pamiętaj, że przepisy te chronią również Ciebie przed wieloma roszczeniami i odszkodowaniami klientów, dlatego warto skrupulatnie stosować się do ich zapisów.

Ponadto przed kontrolą sanepidu dokładnie sprawdź stan wszystkich środków przeznaczonych do dezynfekcji narzędzi fryzjerskich takich, jak nożyczki, maszynki i ręce. Jeżeli jest ich zbyt mało, uzupełnij je. Zwróć również uwagę, czy wszyscy pracownicy Twojego salonu stosują się do wytycznych i dezynfekują narzędzia, gdyż kontrolerzy będą na to zwracali baczną uwagę.

Na co uważać podczas kontroli?

Podczas kontroli sanepidu niezwykle ważne są wszystkie aspekty związane z dezynfekcją i higieną w Twoim salonie fryzjerskim. Jeżeli kontrolerzy zauważą choćby nawet najmniejsze uchybienia, może się to zakończyć upomnieniem lub nawet mandatem, czy wyznaczeniem terminu do usunięcia nieprawidłowości. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest eliminowanie wszystkiego jeszcze podczas kontroli, a przy odrobinie dobrej woli urzędników może zdarzyć się tak, że nie wpiszą oni nieprawidłowości do dokumentów i potraktują nas ulgowo.

Najczęściej popełniane błędy w trakcie kontroli

Znaczna część błędów pojawia się z powodu zdenerwowania lub roztargnienia. Bardzo często zapominamy wymienić przeterminowane opatrunki, czy inne tego typu błahostki, które naprawić możemy w ciągu kilku minut. Nie mniej jednak są to błędy, na które kontroler zwróci uwagę, ale na pewno nie otrzymamy za nie mandatu.

Problem się pojawi, kiedy okaże się, że nasz salon nie jest dostosowany do aktualnie panujących wymogów, czy występują braki w wyszkoleniu pracowników. Wtedy konieczne będzie przeprowadzenie szkolenia i niestety nie ominie nas wpisanie problemów do dokumentów.

Za co otrzymamy mandat?

Kontrolerzy wręczą nam mandat w momencie, kiedy nieprawidłowości w salonie będą rażące. W wielu miejscach będzie widoczny brud, będą braki w wyszkoleniu pracowników, narzędzia, czy ręce będą niewłaściwie dezynfekowane. Ponadto warto wiedzieć, że sanepid zwraca uwagę na terminy ważności wszystkich kosmetyków i wykorzystywanych w salonie środków, dlatego jak najszybciej te przeterminowane wymień na właściwe.

Sanepid w salonie fryzjerskim nie jest niczym strasznym, jednak do wizyty kontrolerów należy się odpowiednio przygotować. Jeżeli zbagatelizujesz kontrolę może zdarzyć się tak, że otrzymasz mandat, a nawet zakaz prowadzenia dalszej działalności ze względu na problemy sanitarne. Dlatego też o higienę w salonie zadbaj odpowiednio wcześniej, a unikniesz nieprzyjemności.

Komentarze

Powiązane blogi