Co sprawdzają pracodawcy przed zaproszeniem na rozmowę?

Co sprawdzają pracodawcy przed zaproszeniem na rozmowę?
0

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z faktu pozyskiwania przez pracodawców wielu, pozornie nieprzydatnych w pracy informacji. W rzeczywistości jednak profil w social media, portfolio, czy publikowane w sieci posty mogą pomóc przyszłemu pracodawcy wyrobić opinię na temat danego pracownika. Zatem, co dokładnie sprawdzają pracodawcy przed zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną? Jak ustrzec się przed groźną wpadką?

Portfolio fryzjera – informacje na temat umiejętności

Podstawowym źródłem informacji dla pracodawcy zawsze jest portfolio fryzjera. Zbiór zdjęć przedstawiających fryzury to idealny sposób obrazowego ukazania swoich umiejętności. Warto zatem zawrzeć w nim nasze najlepsze fryzury i uczesania, aby przedstawić się z jak najlepszej strony. Ponadto przed rozmową przeanalizuj swoją stronę internetową (jeżeli takową posiadasz) i ewentualną galerię zdjęć fryzur Twojego autorstwa. Pracodawcy również docierają do takich informacji, dokładnie przeszukując Internet, dlatego przygotuj się na taką ewentualność.

Social media – kopalnia informacji na temat kandydata

Profile w serwisach społecznościowych są istną kopalnią informacji na temat wybranej osoby. Analizując więcej, niż jeden serwis jesteśmy w stanie wyrobić sobie zdanie w kwestii nawyków, gustu muzycznego, czy poglądów osoby, którą aktualnie planujemy zatrudnić. Wiedzą o tym również pracodawcy, dlatego social media dla salonu fryzjerskiego, to kolejne źródło wiedzy bardzo często wykorzystywane przy wyborze kandydata do dalszego etapu rekrutacji.

Co ciekawe, istotną rolę odgrywa nie tylko profil na LinkedIn, ale również w serwisie Facebook, Instagram, czy na Twitterze. W każdym z tych serwisów informacje publikujemy w inny sposób. W przypadku Twittera są to zazwyczaj krótkie posty, na Facebooku dłuższe wiadomości i linki, a na Instagramie zdjęcia. Pracodawcy najczęściej poszukują dowodów na nadużywanie alkoholu, narkotyków, czy wypowiedzi oczerniających poprzednich pracodawców. Dodatkowo źle postrzegane są wpisy dyskryminujące różne osoby bez względu na tło.

loga social media

Uważaj na to co wrzucasz na Facebooka!

Jak ustrzec się przed wpadką?

Najprostszym sposobem na uniknięcie wpadki jest niepublikowanie informacji, które mogą przysporzyć nam problemów. W wielu przypadkach poglądy, zdjęcia z imprez, czy dowody na korzystanie z używek zdecydowanie lepiej jest pozostawić dla siebie i zaufanych znajomych, niż publikować w sieci. W przeszłości pojawiały się już przypadki straty pracy właśnie z powodu publikacji nie mile widzianych informacji.

Z kolei, gdy przydarzy nam się już wpadka, ale nie zostanie ona odkryta przez przyszłego lub obecnego pracodawcę, można posiłkować się ukryciem profilu. Opcja ta dostępna jest w ustawieniach konta pod nazwą „Ustawienia prywatności”. Rozwiązanie to jest skuteczne, jednak może zostać odebrane za fakt, że mamy coś do ukrycia, dlatego traktuj je jako ostateczność.

Jeżeli dopiero wchodzisz na rynek pracy, pamiętaj, aby w sieci posługiwać się poprawną polszczyzną i uważać na publikowane zdjęcia i informacje. W dzisiejszych czasach wszystko może zostać wykorzystane do weryfikacji pracownika, dlatego bycie uważnym może pomóc w zdobyciu pracy i zaoszczędzić długich poszukiwań.

Komentarze

Powiązane blogi